Síň slávy

Síň slávy Fotbalového klubu Baník Sokolov

V roce 2018 oslavil FK Baník Sokolov 70. výročí založení klubu a při této příležitosti byla také slavnostně zřízena Síň slávy, do které vstupují osobnosti sokolovského fotbalu, jež zanechaly nesmazatelnou stopu v historii klubu. Síň slávy je rozdělena na tři kategorie - trenéři, hráči v amatérské éře klubu (do roku 2005) a hráči v profesionální éře Baníku (od roku 2006). Pro vstup do Síně slávy je nutné splnit tato kritéria:

Trenéři: Podmínkou je minimálně dvacetiletá kvalitní a poctivá práce na úseku mládeže, příp. mimořádný úspěch u seniorského A týmu.
Hráči v amatérské éře: Pro toto období neexistují ucelené statistiky, hráče vybírá vedení klubu.
Hráči v profesionální éře: Je nezbytné splnit některé z těchto kritérií - 1) minimálně 200 startů za náš klub ve F:NL, 2) být odchovancem a nastoupit v základní skupině Ligy mistrů či Evropské ligy, 3) být odchovancem a nastoupit za seniorský národní tým v soutěžním zápase.
Pozn. Klub si vyhrazuje právo kritéria pro vstup do Síně slávy upravovat či doplňovat.

TRENÉŘI

Stanislav Galisz úspěšně působí v klubu od roku 1996. Díky svým metodám vychoval silnou generaci hráčů ročníku 1686/87, mezi něž patří ligoví fotbalisté Petr Jiráček, Tomáš Vondrášek, Jakub Dvořák nebo Jiří Procházka. Mezi jeho výrazné svěřence dále patřili Jakub Blažek, Vojtěch Machek, český reprezentant Michael Krmenčík, talentovaný Ondřej Badocha či současní mládežničtí reprezentanti Lukáš Václavík a Robert Aubrecht.

Luboš Váša je bývalým trenérem, který měl tréninky velmi dobře propracované po kondiční a taktické stránce, v klubu působil od roku 1994 do roku 2016. Jako hlavní trenér vedl řadu talentovaných hráčů, za všechny jmenujme Tomáše Vondráška, Jakuba Dvořáka nebo Romana Poloma.

Vlastimil Verner st. působil v klubu s přestávkami 33 let, z nich 13 let strávil u ročníku 1979/80, se kterým se mu dařilo obsazovat přední příčky západočeského kraje v žákovských i dorosteneckých kategoriích. Mezi jeho svěřence patřili Martin Boček (ligový fotbalista), Petr Kopřiva, Miroslav Monhart či Petr Kopp. Kromě toho v klubu zastával také několik let funkci správce u kategorií mládeže.

Zleva: Tomáš Provazník (výkonný ředitel klubu), Stanislav Galisz, Luboš Váša, Vlastimil Verner st.

HRÁČI V AMATÉRSKÉ ÉŘE KLUBU (1948 - 2005)

Lubomír Adelt byl stabilním stoperem našeho klubu, který oblékal dres nejen Baníku, ale také Kladna, se kterým postoupil do první ligy. Za TJ SONP Kladno odehrál v sezóně 1969/1970 24 prvoligových zápasů.

Josef Bek přišel do Baníku z Dolního Rychnova a jako brankář nastupoval za Sokolov dlouhé roky.

František Hladík je bývalým obráncem, jenž kromě Baníku nastoupoval za tehdy druholigový Tachov.

Jaroslav Maršík byl velice talentovaným hráčem, který nosil také dres pražské Dukly. Jeho místo bylo ve středu zálohy, poté také vynikal jako stoper.

Zleva: František Hladík, Lubomír Adelt, Josef Bek, Jaroslav Maršík

HRÁČI V PROFESIONÁLNÍ ÉŘE (2006 - SOUČASNOST)

David Čada strávil v Baníku deset sezón a také nosil kapitánskou pásku. Za Baník odehrál 215 druholigových utkání a v nich nastřílel 35 branek (v obou údajích vévodí klubovým tabulkám). V sezoně 2012/2013 se stal nejlepším střelcem týmu a o sezonu později si tento úspěch zopakoval, přestože nastupoval na postu defenzivního záložníka.

David Vaněček patřil mezi hráče Baníku s nejvytříbenější technikou, kterou obvykle předváděl podél levé lajny. V sokolovském dresu nasbíral 206 druholigových startů, k nim přidal 24 branek a nespočet gólových asistencí. Působil také v prvoligových klubech FC Viktoria Plzeň a FK Mladá Boleslav, za kterou stihl také starty v Poháru UEFA. V současné době je asistentem trenéra u A mužstva.

Zleva: David Čada, Jaroslav Rokos (předseda dozorčí rady FK Baník Sokolov), David Vaněček