Síň slávy

Síň slávy Fotbalového klubu Baník Sokolov

V roce 2018 oslavil FK Baník Sokolov 70. výročí založení klubu a při této příležitosti byla také slavnostně zřízena Síň slávy, do které vstupují osobnosti sokolovského fotbalu, jež zanechaly nesmazatelnou stopu v historii klubu. Síň slávy je rozdělena na pěr kategorií - trenéři, hráči v amatérské éře klubu (do roku 2006), hráči v profesionální éře Baníku (v letech 2006 - 2020), hráči v novodobé amaterské éře (od druhé polooviny roku 2020 do současnosti) a funkcionáři klubu. Pro vstup do Síně slávy je nutné splnit tato kritéria:

1) Trenéři: Podmínkou je minimálně dvacetiletá kvalitní a poctivá práce na úseku mládeže, příp. mimořádný úspěch u seniorského A týmu.
2) Hráči a trenéři v amatérské éře (1948 - 2006): Pro toto období neexistují ucelené statistiky, hráče vybírá vedení klubu.
3) Hráči v profesionální éře (2006 - 2020): Je nezbytné splnit některé z těchto kritérií - A) minimálně 200 startů za náš klub ve F:NL, B) být odchovancem a nastoupit v základní skupině Ligy mistrů či Evropské ligy, C) být odchovancem a nastoupit za seniorský národní tým v soutěžním zápase.
4) Hráči v novodobé amatérské éře (od roku 2020): Je nezbytné splnit některé z těchto kritérií - A) minimálně 200 startů za náš klub v ČFL, B) být odchovancem a nastoupit v základní skupině Ligy mistrů či Evropské ligy, C) být odchovancem a nastoupit za seniorský národní tým v soutěžním zápase.                                                                                            5) Funkcionáři klubu: Podmínkou je minimálně patnáctiletá kvalitní a poctivá práce na funkcionářské nebo manažerské pozici.

Pozn. Klub si vyhrazuje právo kritéria pro vstup do Síně slávy upravovat či doplňovat.

1) TRENÉŘI

Stanislav Galisz úspěšně působí v klubu od roku 1996. Díky svým metodám vychoval silnou generaci hráčů ročníku 1686/87, mezi něž patří ligoví fotbalisté Petr Jiráček, Tomáš Vondrášek, Jakub Dvořák nebo Jiří Procházka. Mezi jeho výrazné svěřence dále patřili Jakub Blažek, Vojtěch Machek, český reprezentant Michael Krmenčík, talentovaný Ondřej Badocha či současní mládežničtí reprezentanti Lukáš Václavík a Robert Aubrecht.

Luboš Váša je bývalým trenérem, který měl tréninky velmi dobře propracované po kondiční a taktické stránce, v klubu působil od roku 1994 do roku 2016. Jako hlavní trenér vedl řadu talentovaných hráčů, za všechny jmenujme Tomáše Vondráška, Jakuba Dvořáka nebo Romana Poloma.

Vlastimil Verner st. působil v klubu s přestávkami 33 let, z nich 13 let strávil u ročníku 1979/80, se kterým se mu dařilo obsazovat přední příčky západočeského kraje v žákovských i dorosteneckých kategoriích. Mezi jeho svěřence patřili Martin Boček (ligový fotbalista), Petr Kopřiva, Miroslav Monhart či Petr Kopp. Kromě toho v klubu zastával také několik let funkci správce u kategorií mládeže.

Zleva: Tomáš Provazník (výkonný ředitel klubu), Stanislav Galisz, Luboš Váša, Vlastimil Verner st.

2) HRÁČI A TRENÉŘI V AMATÉRSKÉ ÉŘE KLUBU (1948 - 2006)

Lubomír Adelt byl stabilním stoperem našeho klubu, který oblékal dres nejen Baníku, ale také Kladna, se kterým postoupil do první ligy. Za TJ SONP Kladno odehrál v sezóně 1969/1970 24 prvoligových zápasů.

Josef Beck přišel do Baníku z Dolního Rychnova a jako brankář nastupoval za Sokolov dlouhé roky.

František Hladík je bývalým obráncem, jenž kromě Baníku nastoupoval za tehdy druholigovou Duklu Tachov.

Jaroslav Maršík byl velice talentovaným hráčem, který nosil také dres pražské Dukly. Jeho místo bylo ve středu zálohy, poté také vynikal jako stoper.

Zleva: František Hladík, Lubomír Adelt, Josef Beck, Jaroslav Maršík

3) HRÁČI V PROFESIONÁLNÍ ÉŘE (2006 - 2020)

David Čada strávil v Baníku deset sezón a také nosil kapitánskou pásku. Za Baník odehrál 215 druholigových utkání a v nich nastřílel 35 branek (v obou údajích vévodí klubovým tabulkám). V sezoně 2012/2013 se stal nejlepším střelcem týmu a o sezonu později si tento úspěch zopakoval, přestože nastupoval na postu defenzivního záložníka.

David Vaněček patřil mezi hráče Baníku s nejvytříbenější technikou, kterou obvykle předváděl podél levé lajny. V sokolovském dresu nasbíral 206 druholigových startů, k nim přidal 24 branek a nespočet gólových asistencí. Působil také v prvoligových klubech FC Viktoria Plzeň a FK Mladá Boleslav, za kterou stihl také starty v Poháru UEFA. V současné době je asistentem trenéra u A mužstva.

Zleva: David Čada, Jaroslav Rokos (předseda dozorčí rady FK Baník Sokolov), David Vaněček

Vojtěch Machek patřil dlouhá léta mezi opory záložních řad našeho klubu. Sokolovský dres oblékal v mládežnických kategoriích a o několik let později také v A-mužstvu. Za první tým nastupoval v dobách profesionální éry (2011 - 2020), v těchto letech nasbíral ve druhé nejvyšší soutěži celkem 208 startů, během nichž vstřelil tři branky. Do klubové síně slávy byl uveden za mimořádný sportovní přínos.

Jakub Dvořák je absolutním rekordmanem v počtu startů za FK Baník Sokolov, celkem jich má hráč na svém kontě 236. Během svého působení v Sokolově (2011 - 2020) dokázal vstřelit 17 branek. Svým sportovním přínosem se Jakub Dvořák zapsal nesmazatelně do klubové historie.

Zleva: Jakub Dvořák, Mgr. Tomáš Provazník (předseda FK Baník Sokolov)

4) HRÁČI V NOVODOBÉ AMATÉRSKÉ ÉŘE (od roku 2020)

5) FUNKCIONÁŘI KLUBU

Bc. Pavel Makoň byl dlouholetým klubovým funkcionářem, který se výrazně zasloužil o profesionalizaci sokolovského fotbalu. Na postu předsedy FK Baník Sokolov strávil více než 17 let. Do klubové síně slávy byl uveden za mimořádné zásluhy na funkcionářské pozici.

Zleva: Bc. Pavel Makoň, Mgr. Tomáš Provzník (předseda FK Baník Sokolov), Vojtěch Machek